Ana Sayfa - İrfan Vakfı  
 
 


Galip Bozkurt
Galip Bozkurt

Muhterem Kardeşim!
Biliniz ki Avrupa’da, İsveç’te bizim sadece bir mescide (camiye) değil, Müslümanları öz benliklerine çekmek ve gelecek nesilleri kucaklamak için çok acil olarak nice camilere ve İslam kültür merkezlerine ihtiyacımız vardır.
14 Ağustos 2014 Perşembe 11:35
Kaynak: irfanstiftelse
Arkadaşına Gönder Yorum Ekle Yazdır Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google'da paylaş Delicious'ta paylaş Digger'da paylaş Yahoo'da paylaş
 

İsveç’in başkenti Stockholm’ün Huddinge/Vårby bölgesinde 1991 yılında kurulan VISUK- Vårby Gård Islam Gençlik ve Kültür Derneği, büyük bir azim ve kararlılıkla hayır işleme, insanlığa ve Müslümanlara hizmet etme doğrultusunda eğitim ve kültürel çalışmaları daha iyi seviyelere getirme gayretindedir.

 

Asya’dan, Afrika’dan ve Avrupa’dan gelen Müslüman milletlerin kendilerine has âdet, gelenek ve kültürleri mevcut. Bu milletleri ancak camiler bir araya getirir bir çatı altında toplar. Onları bir araya getiren tek faktör tek güç İslamiyet’tir.

 

Değerli kardeşim!

 

Size KUTUB Camii ve İslâm Kültür Merkezi’nin yapımıyla ilgili müjdeyi veriyoruz. Tasarlanan Kutub Camiî ve İslam Kültür Merkezi binası bir külliye halinde üç kattan oluşacak. Kubbe ve minaresiyle modern ve şeffaf bir İslamî mimariye sahip olacak. 

 

İçinde eğitim, öğretim ve kültür alanında birçok hizmeti ihtiva edecek olan eser 2.000 m2 kapasiteye sahiptir. Yerleşim alanıyla iç içe, direk E4/E18 karayoluna bağlı, Vårby Dubergsvägen yolu üzerinde, 4.991 metrekarelik arsa üzerinde, 90 adet araba parkı ve çay bahçesi bulunan bir müessese olacaktır.

 

Amacımız, kendi mekânımızda insanlarımızın din bilgisi, Kur’an ve Hadis ilmi, eğitim, kültür ve sanat sahasında gelişmelerini ve hak ettikleri konuma gelmelerini sağlamaktır. Özellikle de çocuklarımızın ve genç neslimizin istikballerine destek vermek, eğitimlerinde kalıcı ve güvenli zemini hazırlamaktır.

 

Bütün Müslüman toplumun kardeşliğine, birliğine ve gelişmesine büyük bir azim ve şevkle katkıda bulunmaktır. Hedefimiz, Müslümanların, ailelerini, çocuklarını ve torunlarını, mescidin çatısı altında toplamak ve tek vücud olmaktır.

 

Din kardeşlerim!

 

Biliniz ki Avrupa’da, İsveç’te bizim sadece bir mescide (camiye) değil, Müslümanları öz benliklerine çekmek ve gelecek nesilleri kucaklamak için çok acil olarak nice camilere ve İslam kültür merkezlerine ihtiyacımız vardır.

 

Gelecek İslam’ındır. Çünkü o, hak dindir, barış ve sevgi dinidir. Burada İsveç’te bir tek nesli yetiştirip eğitebilirsek, arkasından diğer nesiller de dinlerine sarılacaklardır. Başkaları da İslam’a gireceklerdir.

 

Bu hayırlı işte bize katılın. Bu hayır kampanyasında rolünüzü alın. Bu hamleye ilk koşanlardan olun. Siz, ayette bildirilen öne geçenlerin yerini ve derecelerini biliyorsunuz. Sevgili Peygamberimiz’in (s.a.v.) müjdesine gelin.

 

En güzel çalışma; istikamet üzere olandır, salih ve asil bir nesil yetiştirmek, münevver bir toplum inşa etmektir!

 

İnanmalıyız ki istikbal ve bekâ, irfan sahibi, özgüveni yüksek gelecek kuşaklarındır ve hakkıyla millete hizmet edenlerindir.

 

Allah biliyor, her şeyi bilen rabbimizin karşısında hesap vereceğiz. Onun için devir asıl işleri yapma, temel hizmetleri yapma devridir.

 

Sevgili kardeşim!

 

Hak davaya, İslam’a ne kadar sarıldığımızı Allah sorar; çünkü Allah, bizim sakladığımız, vermediğimiz, kullanmadığımız imkânları da biliyor, gücümüzü biliyor! Neyi, ne gibi imkânları hizmete sunduğumuzu, ne gibi imkânları hizmetten esirgediğimizi Allah biliyor.

 

Onun için Müslümanlığımıza, peygamberimize ve çocuklarımıza karşı görevlerimiz ağır ve büyüktür. Müslümanlardan, Allah hakkında ve Allah için bize yardım elini uzatmalarını istiyoruz.

 

Hayırhah ve ideal bir anlayışla bu hizmeti ve çalışmayı etkin bir şekilde desteklemenizi istiyoruz. Müslümanların kurduğu İslâmî müesseseler çok zaruri, çok faydalı, çok önemli ve çok değerlidir; istikbal ve istiklalimizin emniyet ve teminatıdır. 
 
 
  Bütün Yazıları

 
Muhterem Kardeşim!

 

Yorum Sizin! Siz de yorum yapın | Tüm yorumları oku

 

 

  Yazarlarımız  
بسم الله الرحمن الرحيم
Dinimizi Hakkıyla Yaşayarak Avrupalı Olabiliriz!
Muhterem Kardeşim!
YAZARLARIMIZ
Dr. Şehabettin Kırdar 
بسم الله الرحمن الرحيم
Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma 
Dinimizi Hakkıyla Yaşayarak Avrupalı Olabiliriz!
Galip Bozkurt 
Muhterem Kardeşim!
TÜM YAZARLARIMIZ 

GÜNCEL MAKALELER
Hüseyin Yürük 
Nazik ve Zarif İnsanların Dini İslam!
Recep Koçak 
Sözü Güzel Söylemek
Said Nohut 
Nerede O Eski Vakıflar?
 
GÜNCEL HABERLER  
 Dört Dilde Yayınlanan Tanıtım Broşürümüz İçin T...
 Mescid-i Nebevî’nin Yapılışı
 Cami ve Kültür Merkezi İnşa Projemiz Başladı
 VISUK, Çocuklarımızın Geleceği İçin Çalışıyor
 VISUK, 23 Yıldır İsveç’te
 İsveç’te Cami ve Mescitler
 İsveç’teki Müslümanların Sosyo-Ekonomik Durumu
 İsveç Müslümanlarının Tarihçesi
 Kutub Camiî’nin Merkezi Olarak İsveç
 İsveç, Yaşam Kalitesinde Altıncı Sırada
 Seyyid'ül İstiğfar Duası / Sejjidul istighfar -...
 
  copyright © irfanstiftelse.com
Bize Ulaşın | RSS | Sitene Ekle | Reklam | Sık Kullanılanlara Ekle | Giriş Sayfam Yap